Kemoterapi Nedir ve Aşamaları Nelerdir ?

Kemoterapi, vücudunuzdaki hızlı büyüyen hücreleri öldürmek için güçlü kimyasalları kullanan bir ilaç tedavisidir.

Kemoterapi Nedir ve Aşamaları Nelerdir ?
Sağlık, Kemoterapi

Kemoterapinin amacı nedir?

Kemoterapi kanser hastalarında, kanserli hücrelerin öldürülmesi amacıyla kullanılır.

Kanser hastalarında kemoterapinin kullanımına dair çeşitli düzenlemeler vardır:

 • Diğer tedaviler olmadan kanseri iyileştirmek. Kemoterapi kanser için birincil tedavi veya tek tedavi olarak kullanılabilir.
 • Diğer tedavilerden sonra kalan kanser hücrelerinin öldürülmesi. Kemoterapi cerrahi gibi diğer tedavilerden sonra vücutta kalan kanser hücrelerini öldürmek amacıyla kullanılabilir. Doktorlar bunu “adjuvan (koruyucu) tedavi” olarak adlandırır.
 • Diğer tedavilere hazırlamak. Kemoterapi, radyasyon ve cerrahi gibi diğer tedavileri mümkün kılmak amacı ile tümörü küçültmek için kullanılabilir. Doktorlar bunu “neoadjuvan tedavi” olarak isimlendirir.
 • Belirti ve bulguları kolaylaştırmak. Kemoterapi bazı kanser hücrelerini öldürerek kanserden kaynaklanan belirti ve bulguları hafifletebilir. Doktorlar bunu “palyatif kemoterapi” olarak isimlendirir.

  Kanser harici durumlarda kemoterapi

  Bazı kemoterapi ilaçlarının şunlar gibi durumlarda da kullanılabilir olduğu kanıtlanmıştır:

  • Kemik iliği hastalıkları. Kemik iliğini ve kan hücrelerini etkileyen hastalıklar, kemik iliği (kök hücre) nakli ile tedavi edilebilir. Kemoterapi sıklıkla kemik iliği nakline hazırlanmada kullanılır.
  • Bağışıklık sistemi düzensizlikleri. Kemoterapi ilaçlarının düşük dozları lupus veya romatoid artrit gibi bağışıklık sisteminin fazla aktif olduğu belli hastalıklarda kontrole yardımcı olabilir.